صفحه اصلی / مقاله / علم / فناوری هایی که از گذشته به ما رسیده

فناوری هایی که از گذشته به ما رسیده

انگاری ما اونم نیستیم چه برسه به این

بابا این آدمای قدیمی هم عجب مخی داشتن ها هرچی ما فناوری به نام خودمون ثبت کردیم و کلی بابتش فیس و افاده اومدیم که بله ما اینیم آخر سر تهش دراومده که نخیر ما اونم نیستیم چه برسه به این، میترسم پس فردا از توی زیرخاکیا مایکروفر و تلویزیون هم پیدا کنن و هیچی دیگه از اساس تاریخ بشریت زیر و رو بشه تازه اگه خدای نکرده زبونم لال اینترنت و موبایلم مال اونا از آب دربیاد که دیگه هیچی…  

فناوری جراحی پلاستیک، ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد

پروتز انگشت شست پا در مصر که چندان ظریف و زیبا نبود اما موثر بود. و مثال دیگر در هندوستان قدیم حدود ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح با استفاده از پوست پیشانی و گونه فرم بینی را تغییر دادند.

 

protez
protez

فناوری سیستم فاضلاب، ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح

نخستین تجهیزات سیستم فاضلاب متعلق به تمدن دره ایندوس در موهنجودارو می باشد که در آن توالت های عمومی و فاضلاب شهری وجود داشت.

bridge
bridge

فناوری باتری، ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح

بغداد باتری یک ظرف سرامیکی همراه با یک لوله مسی و یک میله آهنی در داخل آن است. این باتری ها قادر به تولید ولتاژ هستند.

ceramic
ceramic

فناوری شعله افکن، ۴۲۰ سال قبل از میلاد مسیح

نمونه اولیه این سلاح برای نخستین بار در نبرد دلیوم استفاده شد. این اسلحه یک لوله مسی بوده که در آن از مواد قابل احتراق مایع استفاده می شد.

flame spinner
flame spinner

فناوری زنگ ساعت، ۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح

فیلسوف یونانی افلاطون از ساعتی آبی استفاده می کرد. این ساعت برای یادآوری زمان سخنرانی ها به صدا در می آمد. این ساعت ها بعدها در روم و خاورمیانه پیشرفت کرد. ساعت های مکانیکی زنگ دار نخستین بار ۸ قرن بعد از میلاد مسیح در چین ساخته شد و بعد از آن در قرن ۱۴ به اروپا راه یافت.

clock alarm
clock alarm

فناوری ربات، ۳۲۳ سال قبل از میلاد مسیح

نمونه اولیه ربات های مدرن مجسمه های زنی بودند که در فانوس دریایی جزیره فاروس نصب شده بودند. در زمان خاصی این مجسمه ها برمیگشتند و زنگ را به صدا در می آوردند. شب ها صدای شیپور در می آوردند و به دریانوردان نزدیکی ساحل را اخطار می دادند. بعدها در قرن های هفدهم و هجدهم ماشین هایی به نام آدم مکانیکی در غرب اروپا معروف شدند. آن ها مکانیزم ساعتی شبیه به انسان و حیوانات بودند که کارهای مختلفی را می توانستند انجام دهند.

robot
robot

فناوری درب اتوماتیک، ۱ قرن بعد از میلاد مسیح

درب های اتوماتیک قلعه ها در یونان قدیم رایج بود. و سال ها قبل از آن قدیمی ترین نمونه موتور بخار اختراع شده بود. آتشی در زیر جایی که لوله های پر از آب پنهان شده بودند درست می شد و بخار ایجاد شده قفل های متصل به در را فعال می کرد. این کار به نظر عموم جادویی از سوی کشیش ها می آمد.

automatic dor
automatic dor

فناوری دستگاه وندینگ، ۱ قرن بعد از میلاد مسیح

امروزه ماشین های وندینگ همه چیز از عروسک گرفته تا پیتزای تازه می فروشد اما در زمان قهرمانان اسکندریه مردم تنها می توانستند از این دستگاه ها در معبد آب مقدس بگیرند. بعد از انداختن سکه داخل این دستگاه به حرکت در می آمد و به مشتری ها آب میداد.

vending
vending

فناوری کیلومتر شمار، نخستین قرن بعد از میلاد مسیح

این دستگاه نخستین بار توسط ارشمیدس کشف شد. نخستین کیلومتر شمار شبیه مجموعه ای چرخ های کوچک با شماره هایی روی آن ها بود که با حرکت وسیله نقلیه طول مسیر را نشان می داد.

Odometer
Odometer

فناوری زلزله نگار، ۱۳۲ سال بعد از میلاد مسیح

یکی از اختراعات ژان هنگ دستگاه زمین لرزه نما بود که به زلزه های نزدیک واکنش نشان می داد. یک گوی فلزی از لوله هایی که سر شبیه اژدها دارند به داخل ظروف فلزی که به شکل قورباغه هستند می افتاد و نشان می داد که زمین لرزه از کجا می آید. 

Seismograph
Seismograph

 فناوری کامپیوتر، ۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح

سیستم آنتی کیترا کامپیوتر قدیمی نامیده شده چون می توانست حرکت اجرام آسمانی نشان داده و ماه گرفتگی و خورشیدگرفتگی را پیش بینی کند. به علاوه برای محسابه تاریخ شروع بازی های المپیک نیز به کار برده می شد.

computer
computer

فناوری عینک آفتابی، قرن ۱۰

همانطور که گفته شده نخستین عینک توسط اینوئیت ها برای محافظت چشم ها از کوری برفی اختراع شد.عینک های آنان شیشه نداشت و در واقع عینک هایی از جنس عاج شیرماهی با روزنه های خیلی کوچک بودند. نخستین عینک های آفتابی با شیشه بعدها در قرن ۱۲ در چین ساخته شدند. آن ها از عینک بیشتر برای پنهان کردن حالت چشم ها استفاده می کردند نه برای محافظت در مقابل آفتاب.

Sunglasses
Sunglasses
Sunglasses
Sunglasses

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سایت هرچیز آلبوم محتوای تلگرام فارسی بر بستر اینترنت

در صورتیکه مایلید مطالب گروه و یا کانال شما بیشتر دیده شود میتوانید از ربات تبلیغ چی استفاده نمائید

با ربات تلگرامی تبلیغ چی بیشتر دیده شوید.

لینک دسترسی به آموزش و ربات تبلیغ چی از طریق سایت هرچیز: تبلیغ چی  

لینک دسترسی به آموزش و ربات تبلیغ چی از طریق تلگرام:  تبلیغ چی 

درباره یاسر انصاری نیا

این مطالب را نیز ببینید!

برنج پخته مانده درصورت مصرف چه خطراتی برای انسان دارد؟

برنج پخته مانده درصورت مصرف چه خطراتی برای انسان دارد؟Reviewed by یاسرانصاری نیا on May …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *