صفحه اصلی / سرگرمی / رژو شرش هنرمندی که یکشنبه را غمگین کرد

رژو شرش هنرمندی که یکشنبه را غمگین کرد

Rezső Seress

رژو شرش:

رژو شرش(Rezső Seress) مجارستانی در حادثه ای، یکی از دست هایش را از دست داد و بعد از آن بود که به آهنگ سازی و خوانندگی روی آورد و یاد گرفت که با یک دست پیانو بنوازد.

Rezső Seress

شرش ، آهنگ های بسیاری ساخته اما معروفترین آنها «یکشنبه غم انگیز» نام دارد که برایش بدنامی آورد

Gloomy Sunday

یکشنبه غم انگیز:

در فوریه ۱۹۳۶ ماموران در هنگام تحقیق روی پرونده خودکشی کفاشی به نام جوزف کلر متوجه شدند که متوفی به جای وصیتنامه یا متنی که دلیل خودکشی اش را توضیح دهد، کاغذی با چند بیت شعر از یکشنبه غم انگیز به جا گذاشته. آنها ابتدا گمان کردند که این ترانه برای جوزف کلر، خاطرهای شخصی را تداعی می کرده است اما پس از مرگ جوزف کلر،خودکشیهای دیگری در مجارستان اتفاق افتاد که در تمام آنها رد پای یکشنبه غمگین وجود داشت.

Gloomy Sunday

بعضی از درگذشتگان، شعر این ترانه را به جای وصیتنامه از خود باقی گذارده و بعضی ها نیز پیش از مرگ به تأثیر این آهنگ بر تصمیمشان به خودکشی اشاره کرده بودند. ماهیگیران می گفتند که هر چند گاه یک بار، بدن بیجانی را از رودخانه دانوب بالا می کشند که در انگشت های به هم چفت شده اش کاغذی را چنگ زده و همیشه در تکه هایی از کاغذ که در مشت جنازه از آب محفوظ مانده است، ابیاتی از یکشنبه غم انگیز را پیدا می کنند

gloomy_sunday_

یکشنبه غم انگیز:

آهنگ یکشنبه غم انگیز، بیش از ۷۰ بار توسط خوانندگان مختلف به زبان های غیرمجاری بازخوانی شد اما حتی تغییر زبان هم فرقی نداشت، چرا که در هر کشوری، درست بعد از انتشار نسخه بومی آهنگ، آمار مرگ و خودکشی به یکباره بالا می رفت و همین مسئله باعث شد تا پخش این آهنگ از طرف بسیاری از دولت ها ممنوع اعلام شد حتى این آهنگ تا سال ۲۰۰۲ در لیست آهنگ های ممنوعه توسط بی بی سی نیز قرار داشت.

Rezső Seress

نکته عجیب اینکه شرش هم از نفرین این آهنگ در امان نماند و درست در یک روز یکشنبه در سال ۱۹۶۸، در سن ۶۸ سالگی بعد از گوش دادن دوباره به آهنگ، از پنجره اتاقش به بیرون پرید ولی جان سالم به در برد با این حال در بیمارستان بوسیله سیم برق به زندگی خود پایان داد. فردای مرگ شرش، روزنامه نیویورک تایمز نوشت: روز گذشته رژو شرش سازنده آهنگ مشهور «یکشنبه غم انگیز» به زندگی خود خاتمه داد. دیروز یکشنبه بود.

منبع:نماشا

سامانه هرچیز(ارائه دهنده محتوای کانال های تلگرام بصورت همزمان روی اینترنت)
 harchyz.com

درباره یاسر انصاری نیا

این مطالب را نیز ببینید!

بفرمائین تابلوهای نقاشی(خوراکی) میل کنین

نقاشی های خوراکی هازل زکریا هنرمندی نیوزیلندی است که نقاشی هایش را با استفاده از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *