صفحه اصلی / مقاله / آموزش / آیا ربات های تلگرام میتوانند خطرناک باشند

آیا ربات های تلگرام میتوانند خطرناک باشند

آیا ربات های تلگرام میتوانند خطرناک باشندReviewed by نرگس قوه عود on Jun 29Rating:

تلگرام نیز مانند سایر هم صنفی های خود(واتس آپ, وایبر, لاین و غیره) دارای مزایایی است که باعث محبوبیت و فراگیری در بین بیش از یک صد میلیون کاربر گردیده ، یکی از مزایای بسیار مهم این پیام رسان متن باز بودن آن میباشد یعنی امکانات آن توسط کاربران قابل ارتقاء و شخصی سازی است.

یکی ازین امکانات بسیار کاربردی در امر مدیریت اطلاعات و کاربران تلگرام که با استفاده از همین خصوصیت متن باز بودن بصورت دائم درحال تغییر و تحول است ربات تلگرام میباشد. 

.

 

ربات تلگرام یا بهتراست بگوئیم ربات های تلگرام توسط کاربرانی مانند خودما برای انجام کاری خاص و با اسامی متفاوت ساخته شده اند حتی ما نیز میتوانیم به سادگی یک ربات با نام دلخواه  ساخته و از آن استفاده نمائیم.

 

ربات های تلگرام معمولا هوشمند نیستند و در واقع کارهایی را انجام میدهند که برایشان تعریف شده باشد شما به آسانی میتوانید یک ربات را به گروه و یا کانالتان اضافه کرده و یا آن را حذف کنید و در این بین هیچ گونه اتفاقی برای اطلاعات گوشی شما نخواهد افتاد.

قابلیت های ربات های تلگرامی معمولا براساس نیازهای عمده کاربران تعریف میشود اما خب گاهی ممکن است طراح یک ربات را برای انجام چندین عملیات مختلف طراحی کرده باشد و همین امر امکان دارد عامل بوجود آمدن مشکلاتی برای مدیران گروه ها و کانال ها و همچنین کاربرانشان که احتیاجی به امکانات فرعی ندارند گردد.

 برای مثال بعضی از ربات ها قادرند به پیغام های گروه دسترسی داشته باشند که این قابلیت امنیت کاربران  را زیر سوال خواهد برد درنتیجه مدیران گروه ها همواره باید قبل از اضافه کردن یک ربات،وجود چنین قابلیتی را بررسی و درصورت مشاهده این ویژگی از اضافه کردن ربات به گروه خود پرهیز نمایند.

 

ربات های تلگرامی بسیار بی آزار هستند و سازندگانشان همواره سعی دارند با بهترکردن قابلیت های آنها خدمت رسانی بهتری به کاربرانشان ارائه نمایند اما گاهی بعضی افراد با سوء استفاده از سادگی ربات ها آنها را مجبور به انجام اعمالی برخلاف میلشان مینمایند مثلا ربات ها را واسطه کرده تا اطلاعات شخصی مارا جهت سوء استفاده ازآن خود نمایند و یا اینکه برای کاربران یگ گروه و یا کانال تلگرامی مرتب پیام های تبلیغاتی ارسال و باعث آزارشان شوند و با این کارها باعث میشوند ربات ها در ذهن ما ترسناک جلوه کنند درحالیکه اگر درست نگاه کنیم متوجه خواهیم شد مقصر اصلی اتفاقات رخ داده کم اطلاعی و یا سودجویی خودماست نه ربات بیچاره که هیچ اختیاری از خود ندارد.

      

ربات های تلگرامی اهل دوز و کلک نیستند و هرگز خودرا جای انسان ها جا نمیزنند

اما امان ازین بشر دوپا که گاهی خودرا ربات معرفی مینماید تا به اهدافش برسد اما از آنجائیکه ماه هرگز پشت ابر نمی ماند میتوان با دقت در پنجره گفتگو با ربات به دنبال علامت / کنار محل تایپ پیام گشت و در صورت عدم وجود این علامت ما بدون شک درحال گفتگو بایک انسان ربات نما هستیم.

برای مشاهده مشخصات یک ربات میتوانید از دستور help/ و یا info/ در صفحه ارتباط با آن ربات استفاده کنید.

درپایان تاکید میکنم در دنیای مجازی نااگاهی عامل اکثر اتفاقات رخ داده میباشد پس بهتراست به جای متهم کردن و عدم استفاده از ابزارهایی که برای کمک به ما ساخته شده اند کمی بیشتر به پرکردن خشاب خالی سلاح دانش خودمان فکر کنیم. 

سامانه هرچیز(ارائه دهنده محتوای کانال های تلگرام بصورت همزمان روی اینترنت)
harchyz.com

 

درباره نرگس قوه عود

این مطالب را نیز ببینید!

چطور در هواپیما خواب راحتی داشته باشیم؟

چطور در هواپیما خواب راحتی داشته باشیم؟   بهترین زمان پرواز در شب است کسانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *